fot. craftbot.com

Jaką drukarkę 3D wybrać?

Zakup drukarki 3D to spory wydatek, dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto dobrze się zastanowić. Wybór tego typu sprzętu jest duży, nie mniej jednak nie każda oferta okaże się korzystna.

fot. craftbot.com

fot. craftbot.com

Niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup drukarki 3D do firmy, czy na użytek własny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. O pierwsze należy wybrać odpowiednią technologię, najpopularniejsza to FDM, oznacza drukowanie z plastiku.

Oczywiście najważniejsze będzie to, jak dana drukarka będzie drukować. Najlepiej poprosić aby firma sprzedająca taki sprzęt, przesłała nam wzorcowy wydruk. W tym wypadku, należy jednak być czujnym, gdyż coraz powszechniejszym procederem jest wysyłanie wydruków wykonanych za pomocą zupełnie innego urządzenia. Aby uniknąć  takiej sytuacji, najlepiej przesłać własny plik testowy i poprosić o wydruk na wybranym filamencie. Jeżeli nie jest to możliwe, warto dopytać producenta o rodzaj filamentu oraz ustawienia drukarki. Najlepiej, jeżeli firma wyśle nam wydruk 3D bez polerowania i żadnych innych obróbek.

Pamiętajmy, że wydruk, który otrzymamy, najprawdopodobniej wykonała osoba, która zna się na rzeczy i korzysta z urządzenia na co dzień, tak więc nie warto się zrażać, jeżeli początkowo nasze wydruki nie będą miały tak dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę również na serwis oraz obsługę gwarancyjną. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia u sprawdzonego producenta, który cieszy się dobrymi opiniami. Chociaż na różnego rodzaju portalach aukcyjnych można znaleźć oferty sprzedaży drukarek 3D w bardzo atrakcyjnych cenach, można je kupić już za 1600-2000 zł nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Takie urządzenia zazwyczaj nie umożliwią nam wysokiej jakości wydruków, poza tym mogą okazać się awaryjne, tak więc poniesiemy dodatkowe koszty. Ponieważ drukarki 3D są drogie, tak więc nie krępujmy się pytać i prosić o próbne wydruki. Przed zakupem drukarki 3D najlepiej zapytać, czy urządzenie jest złożone, czy będzie wymagać samodzielnego montażu.