Wymagania, jakie stawiamy przed laptopem, zależą od tego, do jakiej kategorii on należy.

Jest fajny, ale mógłby być lżejszy – Lenovo ThinkPad Yoga 460

Wymagania, jakie stawiamy przed laptopem, zależą od tego, do jakiej kategorii on należy. Te same wartości mogą być zaletą w jednym modelu, ale już standardem lub nawet drobną wadą w innym. Ponadto dobra marka znacznie podnosi poprzeczkę i tym samym zwiększa pole do wytykania niedoskonałości w sumie całkiem niezłego laptopa, jakim z pewnością jest Lenovo ThinkPad Yoga 460 (o którym więcej tutaj).

Wymagania, jakie stawiamy przed laptopem, zależą od tego, do jakiej kategorii on należy.

fot. lenovo.com

Modele niezwykle podobne

Lenovo ThinkPad Yoga 460 i ThinkPad Yoga P40 ważą niemal tyle samo. Oba też dają się otworzyć o 360º, są wyposażone w niskonapięciowe procesory Intel Skylake i7 (w przypadku Yoga 460 również i5), mogą mieć matryce Full HD lub WQHD, dają się rozbudować do 16 GD RAM i są całkiem eleganckie. Właściwie największa różnica między nimi to zastosowanie w modelu Lenovo ThinkPad Yoga P40 profesjonalnej karty graficznej nVidia Quadro, podczas gdy Lenovo ThinkPad Yoga 460 ma gamingowego GeForce’a 940M. Poza tym są oczywiście niewielkie różnice w dodatkowym wyposażeniu i oprogramowaniu, ale nie rzucają się one w oczy. Dlaczego w takim razie oceniamy te dwa bardzo podobne modele nieco inaczej?

W zależności od kategorii

Jeśli mobilna stacja robocza waży 1,8 kg to jest niesamowicie lekka. Jeśli tyle samo waży notebook biznesowy oparty na standardowych podzespołach, to wcale lekki się nie wydaje. Z drugiej strony, jeśli 14-calowy laptop konwertowalny korzysta z Intel Core i7-6600U i 16 GB RAM, to jest bardzo mocny, natomiast dla mobilnej stacji roboczej są to podzespoły niewystarczające. Niewykluczone jednak, że jest to po prostu zabieg marketingowy Lenovo. Jeśli uwierzysz producentowi, będziesz mieć bardzo mocnego laptopa konwertowalnego lub bardzo mobilną stację roboczą. W praktyce oba te laptopy tworzą po prostu własną niszę, która w przyszłości będzie zapewne rozbudowywana.

Zarówno Lenovo ThinkPad Yoga P40, jak i Yoga 460 nie są najlepsze w swoich kategoriach, ale za to są niezwykle uniwersalne. Możemy więc pomarudzić troszkę, że ThinkPad Yoga 460 jest odrobinę za ciężki, a Yoga P40 nieco zbyt słaby, ale tylko przez pryzmat kategorii do jakiej zostały przypisane.