fot. wacom.com

Tablety graficzne

Tablety graficzne to bardzo przydatne urządzenia, które będą pomocne do retuszowania zdjęć, przenoszenia podpisów cyfrowych oraz malowania cyfrowego. To dosyć popularne rozwiązanie, szczególnie wśród grafików, którym zależy na pełnej kontroli nad narzędziem pracy.

fot. wacom.com

fot. wacom.com

Tablet graficzny obsługuje się za pomocą specjalnego rysika w kształcie długopisu. Urządzenie reaguje także na siłę nacisku, co umożliwia dokładne przenoszenie ruchów dłoni do programów graficznych. Tablety graficzne znacznie ułatwiają pracę - tworzenie rysunków cyfrowych czy używanie programów typu AutoCAD. Za pomocą tabletów graficznych można wykonywać bardzo płynne ruchy, malowanie albo rysowanie staje się łatwiejsze i bardziej wygodne.

Wybierając odpowiednie tablet, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Decydując się na zakup modelu o wielkości A4 będziemy mieć pewność, że nasze rysunki będą precyzyjne, poza tym takie rozwiązanie daje lepszą rozdzielczość. Na rynku możemy spotkać również wiele modeli w rozmiarze A5, które są bardziej uniwersalne i co ważniejsze zapewniają lepszą mobilność. Dostępne są również tablety wielkości A6 polecane osobom, które pracują przy wielu detalach. Zasada jest prosta – im większy format wybierzemy, tym nasza praca będzie bardziej precyzyjna.

Kolejna istotna rzecz to rodzaj monitora. Przed wyborem odpowiedniego tabletu, warto sprawdzić, czy nasz monitor będzie w stanie z nim współpracować. Urządzenie powinno mieć taki sam format, jak nasz monitor, w innym wypadku obraz będzie zniekształcony i praca będzie niemożliwa. Tablet w formacie A3 będzie współpracował z monitorem w rozdzielczości 1920×1200 lub większej, A4 w rozdzielczości 1920×1080 oraz A5 w od 1366×768 do 1920×1080.