Nie da się ukryć, że dysk twardy to jeden z najważniejszych komponentów w naszym urządzeniu

Testowanie dysku twardego – jak tego dokonać?

Nie da się ukryć, że dysk twardy to jeden z najważniejszych komponentów w naszym urządzeniu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przechowywanie, odczytywanie i zapisywanie danych z zawrotną prędkością. Aby maksymalnie wydłużyć żywot tego podzespołu, warto regularnie testować dysk twardy. Jak tego dokonać? Na co przeciętny użytkownik powinien zwrócić uwagę w sposób szczególny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Programy do testowania dysku twardego

Nie da się ukryć, że dysk twardy to jeden z najważniejszych komponentów w naszym urządzeniuWiele osób zastanawia się, w jaki sposób testować dysk twardy. Załóżmy, że posiadamy urządzenie Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (więcej tutaj: www.kuzniewski.pl). Tego typu najnowsze modele z reguły wyposażone są w dyski SSD, które charakteryzują się ponadprzeciętną prędkością zapisywania i odczytywania danych. Każdy z nośników danych posiada specjalny system SMART, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie parametrów, a także zgłaszanie ewentualnych błędów. Jednak aby odczytać takie informacje, nie obędzie się bez odpowiedniego oprogramowania. Przykładem może być chociażby HD Tune czy CrystalDiskInfo. Na podstawie tego programu możemy stwierdzić, w jakim stanie jest aktualnie nasz dysk twardy.

Idealna temperatura – ile powinna wynosić?

Jedną z ważniejszych informacji jest odpowiednia temperatura dysku. Optymalna wartość jest istotna, jeśli zależy nam na odpowiedniej wydajności, a także na zmaksymalizowaniu żywotności. Co prawda w przypadku dysków SSD nie jest to aż tak poważny problem, jeśli jednak temperatury są skrajnie wysokie – jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty. Jeśli zauważamy niepokojące odczyty, warto zdecydować się na dodatkowy nawiew w kierunku dysku, ewentualnie zainwestujmy w specjalne chłodzenie do dysków twardych.